Home Nowości
The News
Welcome to Joomla! PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 12 August 2008 10:00
Joomla! is a free open source framework and content publishing system designed for quickly creating highly interactive multi-language Web sites, online communities, media portals, blogs and eCommerce applications.


Joomla! LogoJoomla! provides an easy-to-use graphical user interface that simplifies the management and publishing of large volumes of content including HTML, documents, and rich media. Joomla! is used by organisations of all sizes for intranets and extranets and is supported by a community of tens of thousands of users.

Last Updated on Tuesday, 12 August 2008 10:00
Read more...
 
O autorze... PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 07 July 2007 09:54

O autorze 

nazywam się Tomasz Prusinowski i jestem autorem tego serwisu. Interesuję się historią zakonu krzyżackiego, więc postanowiłem zebrać informacje i materiały na jego temat. Najlepsza to tego celu wydała mi się strona www i tak powstał serwis www.zakonkrzyzacki.pl, zapraszam serdecznie do odwiedzania strony, oraz do jej współtworzenia, gdyż chętnie będę umieszczał ciekawe artykuły nadesłane przez internautów.

Tomasz Prusinowski
 

Last Updated on Monday, 29 November 2010 12:22
 
Bohaterowie dramatu grunwaldzkiego. PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 07 July 2007 09:54

Władysław Jagiełło
należy do najwybitniejszych władców polskich, przyszedł na świat około 1352 roku. Syn litewskiego księcia Olgierda i księzniczki twerskiej Juliany. Rządy nad księstwem litewskim objał w 1377 roku, zaś w 1386 przyjął chrzest i poślubił królową Jadwigę Andegaweńską i tym samym został koronowany na króla Polski. Był analfabetą, jednak doceniał wartość nauki i odnowił Akademię w Krakowie. Dał początek dynastii Jagiellonów, panującej przez dwa wieki w państwie polsko-litewskim, oraz przez krótki okres czasu na Węgrzech i Czechach. Miał cztery żony, a ostatni syn urodził mu się w 76 roku życia.


Witold Wielki
syn księcia litewskiego Klejstuta, wuja Jagiełły, z którym toczył długotrwałą wojnę domową o władzę w Wielkim Księstwie Litewskim. Przyjął wraz z Jagiełłą chrzest w Krakowie, jednak wkróte wywołał kolejną wojnę domową (1389-1392), konflikt zakończył się ugodą, dzięki której Witold uzyskał faktyczne rządy nad Wielkim Księstwem. Prowadził politykę litewskiej ekspansji na wschód i południe, lecz w 1399 roku poniósł klęskę w bitwie z Tatarami nad Workslą, przeciwstawiał się również zaborczym planom państwa krzyżackiego, czego ukoronowaniem była bitwa pod Grunwaldem. Witoldowi nie udało się ziścić największego marzenia - uzyskania litewskiej korony, zmarł w 1430 roku. Był zręcznym politykiem walczącym o niezależność Litwy od sąsiadów (w tym również od Polski).


Ulryk von Jungingen
przystąpił do zakonu około 1380 roku i przeszedł wszystkie szczeble kariery zakonnej: od rybiczego do wielkiego mistrza. Jego brat Konrad (również wielki mistrz) przestrzegał współbraci, by pod żadnym pozorem nie obierali wojowniczo nastawionego Ulryka na urząd wielkiego mistrza. Konrad starał się za sprawą pokojowej polityki rozwiązywać spory, Ulryk natomiast dążył do rozstrzygającej konfronacji. Podczas bitwy grunwaldzkiej stanął na czele ataku 16 odwodowych chorągwi krzyżackich i poległ w walce.

 

Last Updated on Tuesday, 25 January 2011 12:39
 
Zakon rycerski PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 07 July 2007 09:54

Zakon rycerski – pierwotnie w Kościele katolickim zakon, w skład którego wchodzili zakonnicy (duchowni) oraz bracia-rycerze, czyli rycerze, którzy nie przyjmując święceń, godzili się żyć jak zakonnicy (składali śluby czystości i ubóstwa). Ich głównym zadaniem była nie tylko modlitwa czy kontemplacja, lecz również walka w obronie wiary i ideałów przyjętych w regule zakonnej.

Last Updated on Monday, 29 November 2010 12:23
 
Zakon Krzyżacki - Powitanie! PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 07 July 2007 09:54

Witaj na stronie ZakonKrzyzacki.pl !!!!

serwis ten jest poświęcony Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, popularnie nazywanego Zakonem Krzyżackim - od czarnych krzyży naszytych na białych płaszczach braci zakonnych. Zakon został założony w Ziemi Świętej w 1190 roku dla prowadzenia miejsc odpoczynku i szpitali dla pielgrzymów odwiedzających miejsca związane z życiem Jezusa. Niemiecki charakter nabrał już w Palestynie, gdyż wsród jego założycieli i członków byli przede wszystkim rycerze z krajów germańskich.

Naszym zadaniem jest przybliżenie dziejów Zakonu, szczególnie dotyczących okresu XIII - XVI wieku (od momentu sprowadzenia rycerzy zakonnych na ziemie polskie przez księcia Konrada Mazowieckiego do sekularyzacji państwa zakonnego w 1525r.).

Bardzo chętnie widzimy również Twój wkład z rozwój tej strony, w związku z czym oczekujemy wszelkich komentarzy, jak i również pomocy w postaci wszelkich materiałów, które pomogą wzbogacić zasoby serwisu.

Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy na strony serwisu.

www.zakonkrzyzacki.pl
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it  
 

Last Updated on Monday, 29 November 2010 12:19
 


Banner
Copyright © 2021 Zakon Krzyżacki. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.